Урок №1
Тема: Значення розчинів у природі й життєдіяльності
людини. Поняття про дисперсні системи, колоїдні та істинні розчини.
Мета: формувати поняття про розчини як багатокомпонентні
системи. Ознайомити з класифікацією розчинів. Показати значення розчинів у
природі та життєдіяльності людини. Сформувати поняття про дисперсні системи.
Обладнання: мультимедійна
презентація до уроку, підручник «Хімія. 9 кл.»
Н.М. Буринська, духи, лак в
аерозольній упаковці, балончик із фарбою, аерозоль «Інгаліпт», 3 склянки з
водою, крейда, цукор, олія.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Д.І.Менделєєв присвятив
воді весь перший і більшу частину другого розділу
своєї праці «Основи хімії». Він писав: "Водні розчини являють інтерес
уже тому, що в землі й у воді, в рослинах і тваринах, у хімічній практиці, і на
заводах постійно утворюються розчини, які відіграють важливу роль у хімічних
перетвореннях, що навколо відбуваються, бо ж речовини, що перейшли в розчин,
являють собою найсприятливіші умови для хімічних перетворень, а саме:
рухливість і можливість роз'єднання частин.
Менделєєв розробив
хімічну теорію розчинів, засновану на уявленнях про
взаємодію розчинника з розчиненою речовиною.
Здатність води розчиняти різні
речовини має величезне
значення у природі, побуті, техніці. На будь-якому
підприємстві, в кожному цеху можна побачити ,
як використовуються різні водні
розчини. Зайдіть приміром
у гальванічний цех якого-небудь заводу. Можна навіть
сказати, що тут вода
допомагає забезпечити "захист" виробів від води.
Нанесення гальванічних
покриттів - цинкування, кадміювання, міднення,
нікелювання - засновано на використанні водних
розчинів солей цинку, кадмію,
міді, нікелю.
То що ж таке розчин?
Мета уроку: з’ясувати, що
таке розчин та дисперсна система; яке значення вони мають у житті людини;
познайомитися з класифікацією дисперсних систем.
Слайди презентації або фотоматеріали “Розчини в природі, житті людини”
у природі:
у житті людини:
Фронтальна бесіда:
1) Що об'єднує ці фотографії?
2) Як вони відносяться до теми уроку?
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вид роботи «Мозковий штурм»
Якщо одна речовина сильно подрібнена і рівномірно розподілена в іншій речовині, то виникає дисперсна
система.
Дисперсні системи оточують нас всюди. Наведіть приклади.
Дисперсійними називають такі фізико-хімічні системи , в яких диспергована (подрібнена)
речовина перебуває у вигляді дуже
дрібних частинок в іншій речовині (дисперсійному середовищі) с. 24 підручника.
Диспергавані речовини можуть перебувати в різних агрегатних станах. Яких?
(газ, рідина, тверда речовина)
Дисперсійне середовище також може бути в різних агрегатних станах.
Усі ці дисперсні системи можна класифікувати за їх зовнішнім виглядом,
властивостями, розмірами частинок.
Аерозолі – дисперсні системи, що містять подрібнені
частинки (тверді або рідкі) розподілені у газовому середовищі.
Наприклад, туман, дим, лак для волосся, балон з отрутохімікатами,
«Інгаліпт», парфуми.
Дуже велику роль мають в житті людини дисперсні системи, де середовищем є
не газ, як у аерозолях, а вода. Такі системи, залежно від розмірів частинок
поділяють на три групи.
Заповніть схему. Скористайтеся інформацією таблиці 3 с. 23
Визначте вид дисперсної системи:
1. Молоко – емульсія
2. Суміш води та олії –
емульсія
3. Кава – суспензія
4. Розчин солі у воді –
істинний розчин
5. Оцет – істинний розчин
6. Сироп «Бісептол» -
суспензія.
З’ясуємо, яке значення
мають дисперсні системи у нашому житті. Запишіть схему і наведіть до неї
приклади.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань
1.
Що називається дисперсною системою?
2.
Що таке диспергована речовина?
3.
Що таке дисперсійне середовище?
4.
Які дисперсні системи ви знаєте?
Визначте, про які дисперсні системи йдеться, і
класифікуйте їх за агрегатним станом дисперсної й дисперсійної фаз:
1) «Заходило сонце, у вузеньких хутірських
вуличках стояла червона курява, в садках варилася на триніжках вечеря, гупали
об землю спілі яблука» (Григір Тютюнник «На згарищі...»).
2) «Хмари густими отарами насуваються із-за обрію
— і не знати, чи по небі сунуться ті хмари, чи по горах» (Платон Воронько
«Казка про Чугайстра»).
3) «...Біля самого борту човна погойдувалась
райдужно-фіолетова драглиста куля португальської фізалії. Вона весело мінилася
на сонці, як велика мильна бульбашка, і її довгий смертоносний фіолетовий шлейф
тягнувся за нею у воді...» (Ернест Хемінгуей «Старий і море»).
Домашнє завдання:
§ 4, 6 (с. 31-33) –
вивчити
§5 – прочитати
Немає коментарів:
Дописати коментар